Діти приймають рішення з самого раннього віку. Спочатку це інтуїтивні рішення, наприклад, «з’їсти бутерброд» або «погратися з іграшкою». Однак у подальшому їм доводиться приймати важливі рішення з приводу вибору друзів, освіти або кар’єри. Щоб приймати такі рішення, дитині потрібні навички критичного мислення.
Отже, що таке критичне мислення? Це навик, який допомагає дитині розвинути гнучкість розуму, засвоювати нову інформацію і розуміти складні проблеми.
Критичне мислення допомагає дитині використовувати існуючі знання та навички для того, щоб творчо вирішувати проблеми, розуміти точку зору інших людей, формувати власну думку тощо. Критичне мислення допомагає дітям розуміти події, що відбуваються, порівнювати і протиставляти інформацію.
Чому критичне мислення важливе для дітей
1. Критичне мислення допомагає дітям протягом усього життя.
Критичне мислення – це одна з розумових навичок. Вона не пов’язана з якоюсь певною сферою, і тому залишається актуальною у будь-якому віці. Уміння систематично мислити і вирішувати проблеми приносить користь у всіх життєвих сферах.
2. Допомагає приймати рішення.
Незалежно від того, наскільки важливі рішення приймає дитина (наприклад, у яку гру грати, який мультфільм подивитися тощо), критичне мислення допомагає їй стежити за ходом думок – думати більш послідовно і систематично – що призводить до правильних рішень. З часом це призводить до розвитку незалежного мислення. Також критичне мислення допомагає дитині приймати рішення, ґрунтуючись на фактах.
3. Заохочує творчість.
Критичне мислення допомагає дитині вирішувати проблеми і розвивати нові творчі способи їх вирішення. Дитина виходить із зони комфорту, щоб знайти нестандартний спосіб вирішення проблеми.
4. Пробуджує цікавість.
Якщо у дитини розвинені навички критичного мислення, вона не сприйматиме інформацію за чисту монету, а перевірятиме її і дізнаватиметься більше про поняття і ситуації, з якими стикається. Перевіряючи інформацію, дитина задає собі питання типу «Звідки я це дізнався?», «Що, коли це неповна або недостовірна інформація?» тощо. Так у неї розвивається допитливість, і вона дізнається нове протягом усього життя. Також дитина стає більш уважною до деталей – це допомагає краще розуміти речі.
5. Розвиває здатність адаптуватися і вирішувати проблеми.
Люди, у яких розвинене критичне мислення, мислять систематично, тому вони вміють успішно вирішувати проблеми. Критичне мислення дозволяє аналізувати ситуації, приймати виважені рішення, висловлювати об’єктивні судження і вживати заходи для вирішення проблем.
Також критичне мислення є однією з головних навичок, яка дозволяє дітям мислити непересічно і адаптуватися до змін.
Як розвинути у дитини навички критичного мислення?
Розглянемо кілька порад, які допоможуть розвинути у дитини навички критичного мислення.
1. Привчіть дитину до читання
Читання приносить величезну користь. Воно розвиває у дитини навички розуміння прочитаного, словниковий запас, стимулює її розумові здібності і розвиває організаційні навички. Коли дитина намагається зрозуміти, що хотів сказати автор книги, вона оцінює й аналізує прочитане. Коли дитина читає, вона знайомиться з безліччю ідей, які змушують її думати. У неї також розвивається уява, що також сприяє критичному мисленню.
2. Заохочуйте дитину грати в ігри
Гра – це основний спосіб навчання і розвитку дітей. Коли дитина грає, вона розвиває свої навички. Коли вона будує будинок з лего або збирає пазл, дитина розуміє, як влаштовані речі. Ігри змушують дитину міркувати. Коли ви дозволяєте дитині грати, ви даєте їй можливість пізнавати причинно-наслідкові зв’язки у світі. Наприклад, якщо у ході гри вона приходить до небажаного результату, вона може спробувати програти ситуацію по-іншому. Таким чином, дитина вчиться вирішувати проблеми. Такий практичний досвід стає основою для критичного мислення, яке розвивається у більш пізньому віці.
3. Ставте відкриті питання
Питання – це хороший спосіб змусити дитину замислитися над чимось. Замість того щоб ставити питання, на які дитина може дати односкладові відповіді ( «так» або «ні»), використовуйте відкриті питання, які вимагатимуть від дитини розгорнутих відповідей. Це змусить її аналізувати і думати, перш ніж дати відповідь.
Якщо дитина запитує щось у вас, ставте їй питання у відповідь. Наприклад, ви можете запитати дитину: «Як ти думаєш, чому це сталося?» або «Що б ти зробив у цьому випадку?» Це змусить дитину проявити критичне мислення. Іноді її відповіді не виправдовуватимуть ваші очікування, але у будь-якому випадку вам потрібно поважати її відповіді.
4. Наберіться терпіння і почекайте
Якщо вашій дитині потрібно більше часу, ніж зазвичай, щоб виконати якесь завдання, почекайте. Інакше дитина не навчиться думати самостійно. Дайте їй час обміркувати свою відповідь. Можливо, їй потрібно буде щось у вас уточнити. Якщо ви дасте їй достатньо часу, вона навчиться вирішувати проблеми самостійно.
5. Розвивайте творче мислення
Критичне мислення передбачає сприйняття інформації, її аналіз і прийняття зважених рішень. Заохочуйте дитину розглядати проблеми з різних точок зору і пропонувати різні рішення. Так ви допоможете їй розвивати творчі здібності та навички критичного мислення.
6. Підводьте підсумки
Підведення підсумків дає безліч переваг для розвитку критичного мислення у дитини. Підводячи підсумки, діти вчаться виділяти найбільш важливу інформацію й узагальнювати її в стислій формі. Придумуйте заняття, у ході яких дитина буде підводити підсумки. Наприклад, якщо вона прочитала оповідання або главу з книги, запропонуйте їй коротко переказати її або описати характеристики головного героя. Це допоможе їй згадати прочитане і застосовувати свої навички критичного мислення на практиці.
7. Навчіть дитину оцінювати інформацію
Часто дитина отримує великий обсяг інформації за короткий проміжок часу. Оцінюючи інформацію і проводячи її аналіз, дитина може визначити її важливість і достовірність. Крім того, дитина може оцінити джерело інформації: наскільки воно важливе і чи можна йому довіряти.
8. Заохочуйте метапізнання
Метапізнання або усвідомлення власних механізмів мислення допомагає дитині розуміти, що її турбує, чому вона «застрягає» у тих чи інших ситуаціях і яких заходів вона може вжити, щоб з них вийти. Це допомагає переключитися з позиції «Я не можу це зробити» на «Що мені потрібно, щоб це зробити?»
Метапізнання сприяє гнучкості мислення. Якщо ви формуєте цю навичку у дитини з раннього віку, вона вчиться дивитися на ситуацію з різних сторін, оцінювати переваги й недоліки і робити самостійні висновки.
9. Розвивайте у дитини навички вирішення проблем
Дитина постійно стикається з різними проблемами: складними навчальними завданнями, конфліктами з однолітками тощо. Ви не можете завжди бути поруч з дитиною і захищати її від усіх труднощів. Тому вам варто навчити її вирішувати проблеми самостійно. Це допоможе дитині в майбутньому стати успішною, незалежною і впевненою у собі.
Коли дитина стикається з проблемою, дозвольте їй керувати своїми емоціями, мислити творчо і проявляти наполегливість, поки вона не знайде рішення. Це важливий крок у формуванні навичок критичного мислення.
10. Заохочуйте цікавість дитини і відповідайте на її питання
«Чому небо блакитне?», «Чому трава зелена?», «Чому риба не вміє літати?» Чому, чому, чому? Пам’ятаєте цей період, коли дитина постійно ставить запитання? Вони можуть здатися вам дурними, але відповідайте на них з ентузіазмом. Так дитина буде розвивати цікавість.
Замість того, щоб просто відповідати на питання, розмовляйте з дитиною на теми, які її цікавлять. Дитина навчиться мислити нестандартно і дізнаватися більше. Коли ви розмовляєте з дитиною, ви зміцнюєте емоційний зв’язок з нею і даєте їй зрозуміти, що на вас можна покластися.
Критичне мислення – це навичка, яка принесе дитині користь у різних сферах життя.