Добірка корисних і зручних додатків, які поліпшують спілкування людей з певними вродженими особливостями (вади слуху, мовлення, розлади аутичного спектру, дислексія, дисграфія тощо).

Із впровадженням інклюзивних класів у школах України перед вчителями постають нові задачі та, на жаль, проблеми. Відкриття таких класів дозволяє особливим дітям соціалізуватися. Але щоб не звести нанівець цю ініціативу, педагоги мають опанувати в короткий строк великий масив вузькоспеціалізованих знань.

Одразу все це зробити важко: освоїти дактиль, опанувати тонкощі навчання учнів з дислексією, розладами аутичного спектру, порушеннями зору тощо. Але ми прекрасно розуміємо, якщо є бажання, то немає нічого неможливого! А щоб прискорити цей процес і зробити його максимально ефективним, пропонуємо залучати в навчальний процес новітні технології.

«Сурдофон»: мобільний додаток для сурдоперекладу

В Україні проживає понад 100 тис. осіб із повною втратою слуху. На жаль, глухонімим людям часто доводиться нелегко: такі звичні для багатьох дії, як розмова по телефону, перегляд телепередач, прослухування музики, консультації з лікарем чи продавцем, отримання освіти – все це для них ускладнено. Адже основною проблемою є бар’єр комунікації.

Якщо ви не володієте жестовою мовою, а у вашому класі буде навчатися учень з такими особливостями, швидше порозумітися з ним допоможе спеціальний мобільний застосунок.

Що це

«Сурдофон» – мобільний додаток, який автоматично здійснює переклад почутого на мову жестів, тим самим дозволяючи порозумітися розмовляючим і слабочуючим людям.

Презентація проекту «Сурдофон»

Чия розробка:

Цей перший в світі мобільний сурдокомунікатор було створено групою новосибірських спеціалістів у 2013 році. Перед його створенням протягом 20 років проводилась підготовча робота. Наразі комунікатор постійно вдосконалюється, поступово в ньому з’являються нові функції.

Як це можна використати:

За допомогою цього додатку ви легко зможете порозумітись із учнями з вадами слуху. У такому випадку комунікація відбувається наступним чином: голос автоматично трансформується в жести, які здійснює 3D аватар на дісплеї. Зворотній зв’язок можна отримати, надрукувавши текст тут же у додатку, який відтворюється голосом і жестами одночасно.

Однак є певний нюанс: так само як будь-яка мова має свої діалекти, так і мова жестів має свої відмінності. Так російська і українська дактилі мають певні відмінності. «Сурдофон» адаптований до російської.

У межах додатку також є спеціальна функція «Сурдофон-ДЦ». З її використанням після попередньої реєстрації можна здійснювати безкоштовні відеодзвінки у службу підтримки.

Адаптувати в жести англійську за аналогічним принципом дозволяє додаток Surdophone ASL-fingerspell.

Функціональні можливості додатку «Сурдофон»

Для вивчення принципів жестової мови українською «На Урок» рекомендує такі ресурси:

Якщо ви тільки починаєте опановувати мову жестів, команда «На Урок» радить долучити до навчання цікавий інтернет-ресурс – «Місто жестів». З його допомогою можна вивчати основи 50 жестових мов.

Govori.org: комунікатор для людей із затримками мовлення

Особливості мовлення (заїкання, алалія тощо) є суттєвим бар’єром для спілкування. Хоча учні, які страждають від таких недугів, є інтелектуально повноцінними.

Що це

Govori.org – сайт, що призначений для альтернативної комунікації осіб з проблемами мовленнєвого розвитку (алалія, заїкання, дислексія). Цей ресурс буде дуже корисним для спілкування в інклюзивних класах з учнями з відповідними проблемами.

Програма працює на планшетах на базах Android, iOS та компьютерах. Є один нюанс: ресурс функціонує при приєднання до інтернет-мережі.

Функціональні можливості комунікатора Govori.org

Чия розробка:

Цей ресурс був розроблений російським відділом міжнародної it-компанії WaveAccess у січні 2018 року. В його основу закладені принципи іншомовних комунікаторів. Проте Govori.org відрізняється від них значно ширшим функціональністю.

 Як це можна використати:

Цей інтернет-ресурс включає чотири розділи:

  • «Картки»: дозволяє використовувати готові зображення з бібліотеки, що вже мають відповідне письмове та голосове відтворення, а також створювати власні аналоги. В межах цього розділу є фільтр для пошуку за категоріями (всього доступно 845). Щоб знайти потрібку (емоції, інструменти, іграшки, дії, час, цифри тощо), можна скористатися функцією пошуку. Зображення на екрані можна масштабувати та змінювати кількість карток, які відображаються одночасно.
  • «Набори»: в цьому розділі передбачена можливість групувати картки за відповідним принципом.
  • «Комунікатор»: зі сформованих наборів можна компілювати речення та відтворювати їх у реальному часі для спілкування.
  • «Шаблони»: тут містяться зразки для того, щоб створювати та друкувати заготовки самостійно. Є можливість вибрати потрібний формат та скачати його в pdf.

Інтерфейс застосунку Govori.org

Ссервіс простий, зручний і зрозумілий. Однак, якщо виникнуть складнощі у користуванні, за допомогою розділу зворотнього зв’язку можна звернутися до служби підтримки.

Connect by BeWarned: комунікатор для людей з порушеннями слуху

Кожна 9 людина в світі має проблеми зі слухом, 7-9% українців страждають на часткову глухоту. При цьому далеко не завжди їх мовою спілкування є дактиль. Оптимально вирішити мовний бар’єр у такому випадку допоможе спеціальний застосунок.

Що це

Connect by BeWarned – мобільний застосунок, який адаптує голосову мову у друкований текст і навпаки, дозволяючи порозумітися людям із вадами слуху з оточуючими.

Чия розробка:

Застосунок розроблено командою київських спеціалістів на чолі з програмістом Віталієм Потапчуком у 2016 році.

Як це можна використати:

Додаток надзвичайно простий і зручний у застосуванні: людина з вадами слуху легко зможе порозумітися з оточуючими, надрукувавши текст, який буде трансформовано у голосову фразу. В свою чергу, голос автоматично перетвориться в друкований текст. Застосунок має готові текстові шаблони, а також є можливість додавати свої.

Практичне застосування додатку Connect by BeWarned

Фахівці рекомендують разом із цим додатком використовувати англомовний застосунок BeWarned. Він має такі корисні функції:

  • Виявляє і сигналізує про небезпеку. Застосунок автоматично аналізує звуки потенційної небезпеки в реальному часі (крики, сигнал авто, сигнали тривоги, собачий гавкіт тощо). У разі виникнення таких ситуації BeWarned інформує про це користувача за допомогою світлових сигналів і вібрації.
  • Дозволяє «чути» музику. Додаток трансформує музичні треки у вібрації, а також у світлові сигнали за допомогою еквалайзеру. Таким чином люди з вадами слуху можуть насолоджуватися музикою, відчуваючи її зорово та тактильно.

Застосунок Connect by BeWarned добре розпізнає російську і англійську, українська поки що недосконала, але розробники проекту активно працюють над покращенням.

«Сезам»: інтернет-месенжер для дітей і дорослих із порушеннями мовлення і письма (аутизм, хвороба Дауна, тимчасова втрата мовлення тощо)

«Сезам» – додаток, який призначений для дистанційної комунікації людей із розладами аутичного спектру, порушеннями мови та письма.

Його дизайн спеціально представлений чорно-білими зображеннями: мінімум кольорів знижує навантаження на зір, зменшує час вибору піктограми і дозволяє уніфікувати зображення. Це має виняткове значення при розладах аутичного спектру.

Чия розробка:

Додаток був створений командою російських програмістів під керівництвом Анни Москвичової за підтримкою суспільного освітнього проекту «Теплиця соціальних технологій» у 2015 році.

Додаток доступний для пристроїв на базі Android, ведеться розробка версій для  iOS та Windows Phone. 

Інтерфейс інтернет-месенжеру «Сезам»

Як це можна використати:

Додаток призначений для дітей та дорослих з такими розладами, як аутизм, ДЦП, синдром Дауна, дислексія тощо. Також спеціалісти рекомендують його для комунікації під час тимчасової втрати мови (наприклад, після інсульту).

У межах додатку зібрано понад 500 чорно-білих піктограм міжнародного зразка, які розділені по папках. Всі теки одночасно зображуються на інтерфейсі.

Доданий спрощений аналог клавіатури кирилицею, цифрами і основними знаками дозволяє комбінувати піктограми і текст, створюючи зв’язні граматичні конструкції для дистанційного спілкування.


Всі наведені інтернет-ресурси є безкоштовними та розміщені у вільному доступі. Впевнені, що залучення новітніх технологій допоможе порозумітися з дітьми з особливими потребами. Це має виняткове значення для їх навчання та успішної соціалізації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *