За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я, до 2021 року майже половина населення світу страждатиме на короткозорість, і з кожним наступним поколінням проблема посилюватиметься. Нинішні школярі — під особливою загрозою, адже змалку привчені користуватися комп’ютерами та гаджетами.

📌Як зрозуміти, що зір дитини починає падати?

Діти можуть довго не говорити, що погано бачать, бо особливо не розуміють, що відбувається. Або ж бояться, що в них заберуть улюблені гаджети чи змусять носити окуляри.

Отож батькам треба придивитися, як дитина фіксує погляд на іграшках. Чи не заблизько або задалеко від очей тримає предмети, які роздивляється? Якщо йдеться про дитину шкільного віку, вчителям варто помічати, чи всі діти добре бачать зображення на дошці.

Та навіть якщо скарг немає, раз на рік варто зводити дитину на огляд до офтальмолога. Перша ж перевірка має відбутися, коли дитині виповниться рік.

📌Скільки часу можна проводити з гаджетами, щоб не зашкодити зору?

Гаджети — це дуже велике навантаження на зір. Не привчайте дитину до ігор на смартфоні. Пояснюйте, що телефон у першу чергу для того, щоб подзвонити, відповісти на дзвінок чи написати повідомлення.

Планшетом і комп’ютером можна користуватися 20–30 хвилин, потім обов’язково перерва. Для молодших школярів півгодини на день — це взагалі добова норма.

До речі, в деяких країнах Азії існують штрафи для батьків, якщо їхні діти у 2–3 роки користуються гаджетами.

📌Чи можна читати в ліжку?

Читати лежачи не можна, адже це величезне навантаження на очі. Для того щоб читання не погіршувало зір, робити це треба сидячи. Книга має знаходитися нижче рівня очей, спина має бути рівною. Якщо нахил голови неправильний, виникнуть проблеми не тільки з очима, а й із шийним відділом хребта.

📌Українські лікарі часто використовують термін «хибна короткозорість». Що це таке?

Насправді такого діагнозу не існує. Міжнародним інститутом короткозорості запропонований термін «преміопія». Це коли лікар розуміє: короткозорість ось-ось розвинеться, але її ще немає.

Термін «хибна короткозорість» або «спазм акомодації» дістався нам у спадок з радянських часів. Дуже часто наші лікарі називають короткозорість «хибною», назначають апаратне лікування і краплі, які ніде більше у світі не використовують.

А батьки свято вірять, що це допоможе, та мучать дітей непотрібними вправами замість того, що правильно відкоригувати й уповільнити прогресування короткозорості.

📌Як вмовити дитину носити окуляри, якщо вона соромиться?

Якщо це справді викликає в дитини психологічний дискомфорт, вмовляти не потрібно. Адже існують контакті лінзи. Вони досить ефективні для призупинення прогресу короткозорості.

Не існує вікових обмежень для носіння лінз.
Дошколятам упоратися з лінзами допоможуть батьки, школярі робитимуть це самі.

📌Як вчителю визначити, куди краще посадити дитину з проблемами зору?

Неправильно, якщо дитина з невеликою короткозорістю не користується окулярами, тому вчитель пересаджує її за першу парту. Проблему треба відкоригувати до стовідсоткових показників зору окулярами чи лінзами. Тоді дитина зможе сидіти будь-де.

Однак вчителю все одно доцільно час від часу пересаджувати дітей. Адже в тих учнів, які сидять, наприклад, біля вікна, очі втомлюються швидше.

📌Чи потрібні дітям під час шкільних занять перерви на гімнастику для зору?

Найкраща профілактика для зору і відпочинок для очей — активні перерви. Дітей під час перерв варто заохочувати до рухливих ігор на вулиці: пограти з м’ячем, побігати. На уроках можна час від часу робити найлегшу гімнастику для очей: водити очима вгору-вниз, вправо-вліво, за годинниковою стрілкою і проти. Але не треба робити з цього нудне зобов’язання.

📌Чи можна займатися спортом дитині, яка має проблеми із зором?

Обмеження існують, якщо короткозорість у дитини швидко прогресує. Або якщо у школяра проблема із сітківкою ока. Якщо ж таких проблем немає, то займатися спортом можна. Однак на фізкультурі варто користуватися лінзами, щоб не травмувати очі окулярами.

Матеріали підготувала вчитель-дефектолог Кулик Олена.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *