Індивідуальна форма навчання дає змогу опанувати навчальну програму в особливому, індивідуальному для дитини порядку. Законодавство визначає три різновиди індивідуального навчання:
- екстернат;
- сімейна (домашня) форма;
- педагогічний патронаж.
Педагогічний патронаж – це індивідуальне навчання, до якого вчителі, на відміну від інших форм, залучені на всіх етапах. Найчастіше такий різновид навчання підходить дітям, які за станом здоров’я не можуть щодня відвідувати школу й навчатися в колективі.
Перевести учнів на педагогічний патронаж можливо як на початку, так і протягом навчального року.
Особливість цієї форми в тому, що дитина не лише регулярно займається з учителями, але й періодично долучається до учнівського колективу для соціалізації (наприклад, деяких уроків, під час класних і загальношкільних заходів), має право користуватися всією шкільною інфраструктурою (бібліотекою, спортзалом, їдальнею, ресурсною кімнатою), може розраховувати на психологічний супровід.
Кількість навчальних годин на тиждень для учнів на педагогічному патронажі така:
- 10 годин для учнів 1–4 класів;
- 14 годин для учнів 5–9 класів;
- 16 годин для учнів 10–11 класів.
Документи, які потрібно надати навчальному закладу для організації педагогічного патронажу:
- заява від одного з батьків;
- довідка (висновок) лікарсько-консультаційної комісії про стан здоров’я;
- висновок ІРЦ (якщо дитина має особлививі освтіні потреби).
Уроки можуть проходити як за місцем проживання дитини, так і в закладі освіти – це питання узгоджується з батьками. Може використовуватися формат онлайн-навчання.
Індивідуальна форма навчання залишається безоплатною для батьків, а вчителі, залучені до занять із дитиною, отримують доплату відповідно з доданими годинами навантаження.
Особливості педагогічного патронажу для дітей з ООП:
- Регулюється окремим наказом, розклад занять погоджується з батьками;
- Розробляються індивідуальна програма розвитку та індивідуальний навчальний план (якщо учень має особливі освітні потреби);
- Корекційно-розвиткові послуги учні можуть отримувати в ІРЦ.