Сьогодні – Всесвітній день поширення інформації щодо проблем аутизму, символом якого є блакитний колір і пазли. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), 1 дитина зі 160 має розлади аутистичного спектру. В Україні зареєстровано понад 7 тисяч таких дітей. Розлади аутистичного спектру (РАС) – це стан, який виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку і характеризується вродженим та всебічним дефіцитом соціальної взаємодії та спілкування. Розлади починаються у дитинстві, проте зберігаються у підлітковому і дорослому віці. У більшості випадків ці стани проявляються у перші 5 років життя.
ЩОБ ВЧАСНО РОЗПІЗНАТИ АУТИЗМ У ДИТИНИ, ПОТРІБНО УВАЖНО СПОСТЕРІГАТИ ЗА ЇЇ ПОВЕДІНКОЮ, ФІКСУВАТИ НЕТИПОВІ ДЛЯ ДІТЕЙ ТОГО Ж ВІКУ ПРОЯВИ.
ОЗНАКИ ТА СИМПТОМИ АУТИЗМУ:
- Порушення мови. Частина дітей-аутистів не розмовляє зовсім, інші сильно відстають від своїх однолітків в мовному розвитку. Діти у віці до 12 місяців не гулять, можуть видавати одні й ті ж звуки, в 2 роки у них вкрай бідний словниковий запас (близько 15 слів), до 3 років вони майже не здатні комбінувати слова. Ці діти говорять про себе в третій особі, не використовують звернень і особових займенників.
- Відсутність емоційного контакту з людьми, в першу чергу – з батьками. Малюки, які страждають на аутизм, не дивляться людям в очі, не тягнуться до батьків на руки, не посміхаються.
- Проблеми в соціалізації. Перебуваючи серед інших, дитина з аутизмом не може побудувати дружні відносини, не розуміє емоцій інших людей, правила ігор.
- Приступи агресії. Будь-яка невдача може викликати у дитини спалах гніву, спровокувати істерику, фізичну атаку тощо. Агресія у дітей може бути спрямована на інших і на самих себе.
- Слабкий інтерес до іграшок.
- Стереотипність поведінки, боязнь перемін. Для дітей, які страждають на аутизм, характерна компульсивна поведінка, тобто прихильність до певних правил, розпорядку. Якшо цей розпорядок порушується, вони сильно переживають, чинять опір, впадають в агресію.
Кожен випадок індивідуальний: дитячий аутизм може мати всі перераховані симптоми, а може проявлятися лише деякими особливостями поведінки та мови. Раннє виявлення дітей з аутизмом в ранні терміни відіграє величезну роль. Чим раніше буде розпочато лікування та педагогіна корекція, а у випадку з аутизмом – коригування комунікативних здібностей, тим більше шансів отримати позитивні і стійкі результати в подальшому розвитку дитини.
Повністю запобігти розвитку аутизму або вилікувати його неможливо. Але батькам важливо якомога раніше звернутися за допомогою до фахівця, провести раннє діагностування та корекцію.