У зв’язку з погіршенням епідситуації пов’язаної із зростанням захворюваності на КОВІД-19 в м.Конотопі, рекомендуємо дбати про свою безпеку не нехтувати вдягати медичні маски в місцях можливого скупчення людей, дотримуватись елементарних правил особистої гігієни, соціальної дистанції.
Нагадуємо основні правила:
Носіть маску.
Це базова і зрозуміла річ, про яку говорять від самого початку поширення вірусу. Вимога носити маску — це не “нав’язування страху”, “позбавлення прав і свобод” чи “загроза демократії”. Це абсолютно адекватна та підкріплена наукою вимога, яка працює лише тоді, коли її правильно дотримуватися.
Маска чи респіратор повинні закривати рот і ніс, жодних інших варіантів її носіння, які захищатимуть від вірусу, не існує. Чому варіант “на підборідді” небезпечний для вас і людей навколо? Бо ніс — ворота для вірусу SARS-CoV-2. Саме в носі найбільша концентрація специфічних протеїнів ACE2 та TMPRSS2, які використовує вірус для проникнення. Ніс, який стирчить з маски, — це можливість дрібним краплям потрапити в нього під час вдиху, чи вийти під час видиху.
Маска чи респіратор повинні бути на вас у будь-якому місці, де дотримання фізичної дистанції неможливе. Не лише для того, аби зайти в громадський транспорт чи магазин. Якщо на вулиці ви знаходитеся у скупченні людей на дистанції менше ніж 2 метри, одягайте маску також.
І не ведіться на міф, що маски суттєво зменшують потрапляння кисню в організм, призводять до повторного вдихання вуглекислого газу (СО2), який ми видихаємо чи маски стають причиною високої концентрації СО2 в крові, що є вкрай небезпечно для здоров’я.
Уважно стежте за дистанцією.
Маска забезпечує передусім бар’єрний захист, і коли ви або хтось поруч буде кашляти чи чхати, маска затримає краплі та не дасть вірусу (якщо людина інфікована) розповсюдитися на людей чи поверхні поблизу. Дрібні краплі також виділяється під час розмови, співу чи крику.
У цьому допоможе також дотримання фізичної дистанції. Триматися подалі від інших людей, щонайменше на відстані витягнутої руки, а ще краще у 2 метри, так само важливо, як носіння маски у місцях, де багато людей.
Маска + дистанція — взагалі виграшна комбінація, яка повністю не нівелює ризик підхопити вірус, але в рази зменшить шанси на те, що це станеться.
Мийте руки.
Не варто забувати, що регулярне миття рук — це інтервенція, яка захищає нас від багатьох інших збудників хвороб — зокрема, грипу.
Зменшуйте кількість контактів, аби сповільнити поширення вірусу.
Щоразу, як будете планувати святкування дня народження чи йти в гості, бо “не можна відмовити”, подумайте про кількість людей, з якими вам доведеться там контактувати. Кожен тісний контакт — це додатковий ризик інфікуватися вірусом та передати його далі своїм близьким.
Подумайте, як ви можете зменшити цей ризик (часом працювати з дому, не піти на якусь вечірку чи святкування дня міста), а також про те, що ви не просто себе обмежуєте, а робите внесок у стримування вірусу та допомагаєте не навантажувати медичну систему.
Не втрачаймо пильність та залишаємося здоровими. Бережіть себе, тих кого любите та залишайтесь здоровими!